Ples kao forma vežbanja

Zdravstvene prednosti plesa

Ples može biti način da ostanete fit. Ima širok spektar fizičkih i psihičkih prednosti, uključujući:

• poboljšano stanje srca i pluća
  • povećana mišićna snaga, izdržljivost i motorna kondicija
  • povećana aerobna kondicija
  • poboljšan tonus i snaga mišića
  • upravljanje težinom
  • jače kosti i smanjeni rizik od osteoporoze
  • bolja koordinacija, okretnost i fleksibilnost
  • poboljšana ravnoteža i prostorna svest
  • povećano fizičko samopouzdanje
  • poboljšano mentalno funkcionisanje
  • poboljšanje opšteg i psihološkog blagostanja
  • veće samopouzdanje i samopoštovanje
  • bolje socijalne veštine.

Započnite sa plesom

Možete plesati u grupi, sa partnerom ili sami. Postoji mnogo različitih mesta na kojima možete uživati u plesu, na primer, u plesnim školama, društvenim prostorima, društvenim dvoranama i u svom domu. Ples je postao toliko popularan način da budete aktivni i održavate formu, da većina fitnes klubova sada nudi časove plesa u svojim programima grupnih vežbi.

Ples se može odvijati i takmičarski i društveno. To može biti odličan rekreativni i sportski izbor, jer mogu učestvovati svi bilo koje dobi. Nije važno da li je hladno ili pada kiša, jer se ples obično izvodi u zatvorenom prostoru.

Oprema koja vam je potrebna za ples zavisiće od stila plesa koji odaberete. Na primer, ples sa tapkanjem podrazumeva kupovinu cipela sa slavinom, dok će za balet biti potrebne baletske papuče i baletska odeća. Za početak, jednostavno odaberite stil koji vam se sviđa, ili koji biste želeli da isprobate, potražite na Iellov Pages ili na mreži škole plesa u vašem području i pridružite se razredu.
Vrste plesa

Postoji mnogo stilova plesa koje možete izabrati, svaki sa svojim atrakcijama. Popularni stilovi plesa uključuju:

• Balet – uglavnom izveden uz klasičnu muziku, ovaj plesni stil fokusiran je na snagu, tehniku i fleksibilnost.
  • Balski ples-ovo uključuje brojne stilove partnerskog plesa, poput valcera, zamaha, fokstrota, rumbe i tanga.
  • Trbušni ples – poreklom sa Bliskog istoka, ovaj plesni stil zabavan je način vežbanja.
  • Hip-hop-izvodi se uglavnom uz hip-hop muziku, ovaj urbani plesni stil može uključivati lomljenje, iskakanje, zaključavanje i slobodni stil.
  • Jazz-visokoenergetski plesni stil koji uključuje udarce, skokove i okretanje u ritmu muzike.
  • Ples na šipci – postao je sve popularniji kao oblik vežbe. Uključuje senzualni ples sa vertikalnim štapom i zahteva izdržljivost mišića, koordinaciju i snagu gornjeg i donjeg dela tela.
  • Salsa – uključuje mešavinu karipskih, latinoameričkih i afričkih uticaja, salsa je obično partnerski ples i naglašava ritmove i senzualnost.
  • Kvadratni ples-vrsta narodnog plesa gde četiri para plešu po kvadratnom obrascu, krećući se jedan oko drugog i menjajući partnere.
  • Tap dance – fokusira se na tajming i ritmove. Naziv potiče od zvukova lupkanja kada male metalne ploče na plesačkim cipelama dodirnu tlo

Izbor plesnog stila

Prilikom odabira plesnog stila postavite sebi pitanja kao što su:

Da li želim da igram kako bih poboljšao svoju kondiciju?
Pokušavam li poboljšati svoju fleksibilnost i koordinaciju?
Da li više volim brzi ples ili spor ples?
Da li želim da plešem sa partnerom ili samostalno?
Da li želim da se pridružim grupi ili da imam privatne časove?
Da li ću uživati u takmičenjima, ili želim da igram samo iz zabave?

Opšti saveti za ples

Posetite lekara radi pregleda ako imate zdravstvenih problema.
Nosite slojeve odeće koje možete da skinete dok se telo zagreva.
Napravite istezanje ili aktivnosti za zagrevanje pre nego što započnete plesnu sesiju.
Pijte puno vode pre, za vreme i posle plesa.
Odmorite se između plesnih sesija.
Ne gurajte se predaleko ili prebrzo, posebno ako ste početnik.
Nosite profesionalne cipele koje odgovaraju vašem stilu plesa.
Proverite sa svojim instruktorom plesa da li držite ispravan obrazac.
Sedite i gledajte prvo nove plesne pokrete. Učenje novih poteza povećava rizik od povreda, posebno ako ste već umorni.
Izvodite redovne vežbe za jačanje nogu.
Krećite se što fluidnije i gracioznije.
Ohladite se nakon plesne sesije, uključujući istezanje.

Ističemo

Ples može biti način da ostanete fit bez obzira na uzrast.
Ples može poboljšati tonus mišića, snagu, izdržljivost i kondiciju.
Ples je odličan način za upoznavanje novih prijatelja.