Društveni ples – umetnost ili sport ?

Prepoznati da je prava objektivnost za strast i profesiju nemoguća. Ovde nudim svoja priznata pristrasna gledišta o statusu društvenog plesa.

Status na koji se pozivam nije količina, kvalitet ili stil plesa, već vrednovanje i klasifikacija plesa u glavama javnosti i establišmenta.

Društveni ples (balska dvorana, latino ili kantri i vestern) njegovi zagovornici različito klasifikuju kao hobi ili razonodu, rekreaciju ili zabavu u slobodno vreme, umetničku formu ili sport.

Plesači općenito prihvataju da su “razonoda” (def – svaka aktivnost koja čini da vrijeme prolazi ugodno) ili “rekreacija” (def – sredstvo ili aktivnost za osvježavanje tijela ili uma) prikladni opisi, ali čvrsto se drže uvjerenja da je “umjetnost” i/ili “sport” su sveobuhvatniji i tačniji deskriptori.

„Umetnost“ se definiše kao „kvalitet, produkcija, izraz ili oblast onoga što je lepo – polje, žanr ili kategorija ovog carstva – grana studija, posebno jedne od likovnih umetnosti“. Poslednja fraza uvodi srž teškoća društvenog plesa.

Bio sam u kontaktu sa mnogim privatnim i državnim organima posvećenim u celini ili delimično razvoju i podršci umetnosti. Iako se zapanjujući broj dolara u osnovi svake godine donira muzičarima, slikarima, vajarima, kao i baletskim, džez i trupama modernog plesa, društveni ples se ne smatra prihvatljivim, jer nije „likovna umetnost“.

Pojedinci koji se kvalifikuju za „pomoć“ rekli su mi da zaslužuju finansiranje jer se bave umetnošću koja se ne može izdržavati putem školarina i performansa. Ovo mi se učinilo jednakim državnom finansiranju za proizvođača 8-kanalnih audio traka, opravdano nedostatkom javne potražnje za proizvodom.

Danas postoji plesački pokret za jačanje društvenog plesa kao sporta, ali i ovde postoje značajne prepreke koje treba prevazići.

„Sport“ se definiše kao „sportska aktivnost koja zahteva veštinu ili fizičku snagu i često je takmičarske prirode“. Čini se da bi takmičarski ples svakako odgovarao zakonu, ali nekako ne zadovoljava zahteve finansijskih tela, kao ni novinara i emitera.

Da nije ironično, moglo bi mi biti zabavno da su ritmička gimnastika i ples na ledu priznati olimpijski takmičarski sport, dok partnerski ples nije.

S druge strane, međunarodna organizacija Dancesport 2000 trenutno lobira kod Olimpijskog organizacionog komiteta za prihvatanje takmičarskog balonskog plesa kao olimpijskog demonstracionog sporta – to je ista klasifikacija u kojoj je skijanje slobodnim stilom prvobitno uživalo prije potpunog priznanja. Očigledno je napredak sporadičan i spor, pa nemojte zadržavati dah, ali moglo bi vam pomoći da držite palčeve.

Najčešće se prihvatanje društvenog plesa u bilo kojoj od gore navedenih kategorija postiže samo u alternativnom kampu – sportska tela odbijaju ples jer je to umetnička forma, i obrnuto.

Rešenje stvari ne leži u sankcionisanju nekog augustovskog i opskurnog odbora, već u percepciji plesa u kolektivnim umovima javnosti.

Svaka normalna osoba spremno prihvata da golf zahteva vežbanje, tenis zahteva vežbanje voleja, a borilačke veštine zahtevaju vežbe i godine učenja, ali čini se da je ples isključen iz ove filozofije.

Mnogi ne-plesači imaju utisak da se može postati iskusan plesač kroz jedan ili dva kratka časa. Učenici koji pohađaju časove 4 ili 6 meseci često šokiraju svoje prijatelje, koji ne mogu zamisliti da za to vreme nisu naučili da plešu.

To nije svuda slučaj – u većem delu Evrope svi se u ranom uzrastu upoznaju sa društvenim plesom, a barem se osnovne veštine plesa uzimaju zdravo za gotovo koliko i uobičajeni maniri za stolom. Plesna takmičenja su uobičajena i česta, pa je ples dobio javnu prihvaćenost kao umetnost ili sportska aktivnost.

Nažalost, Severna Amerika nije uspela da zauzme ovaj stav, naročito, čini se, u zapadnoj Kanadi. Ovde se ples obično zanemaruje kao standardna društvena milost ili prijatno i vredno zanimanje, a uglavnom se zanemaruje kao vešta aktivnost.

Ako široka javnost treba da prepozna društveni ples na način koji mi smatramo odgovarajućim, rešenje je jednostavno – iznesite mu ga na znanje i uključite ga.

U skladu sa ovim duhom, osećam da je najbolje što se godinama dogodilo društvenom plesu dolazak Countri & Vestern -a kao popularne aktivnosti – od kada je javnost toliko očarana partnerskim plesom.

Nadalje osećam da će, budući da je uspostavljanje C&V muzike i kulture prethodilo trenutnoj modi, to će izbeći sramotni kraj ove poslednje.

Moramo podstaći novopečena Dva stepera da ispune njihove želje, ali takođe imamo odgovornost da im pomognemo da maksimalno iskoriste iskustvo.

Moramo ih pokušati uputiti da nauče ne samo „najaktuelnije pokrete“, već i kako da uživaju u plesnoj formi u potpunosti nastojeći da traže kvalitetne instrukcije i da se primene u razvoju veština zvučnog plesa.

Moramo takođe ohrabriti nove plesače, pa čak i potencijalne plesače da prisustvuju lokalnim plesovima i lokalnim takmičenjima, kao što su Bal 90 -ih, Otvoreno takmičenje u plesu u Kalgariju i Plesno takmičenje u Kalgariju, jer su ove funkcije neke od najatraktivnijih i najupečatljivijih vitrina. društvenog plesa u našoj zajednici.

Takođe mislim da je vreme da se svi zajedno svesno potrudimo da učinimo svoj deo na prevazilaženju predrasuda unutar društvene plesne zajednice, da srušimo barijere između različitih disciplina i kombinujemo i koordiniramo naše napore ka zajedničkom cilju – uspostavljanju društvenog plesa unutar kolektivne društvene svesti kao poželjne i pristupačne aktivnosti, izazovne, a ipak nagrađivane, neiscrpne, a ipak dostupne, i, naravno, i umetnička forma i sport.